Svētdiena, 17.Oktobris Uzgaidiet.. Šodien vārda dienu svin: Gaits, Karīna

Mazliet par kalciju

Uzturs

Padomi Agate Boka 15.Apr, 2018
Iesaki draugiem:

Mazliet par kalciju

Daudz ir dzirdēts, ka kalcijs ir nepieciešams kaulu veselībai. Kā nekā, kalcijs ir visbagātākais minerāls cilvēka organismā un galvenā kaulu un zobu sastāvdaļa. Bet vai zini, ka, lai organisms spētu to uzsūkt, vienlaikus ir nepieciešams uzņemt vēl citus svarīgus minerālus un vitamīnus? Ne vienmēr glāze piena tevi var nodrošināt ar nepieciešamo kalcija daudzumu un tik ļoti izslavētie piena produkti nav vienīgais kalcija avots. Lūk, dažas lietas par kalcija nozīmi organismā.

Ko mums dod kalcijs?

Kalcijs ir ļoti nozīmīgs mūsu skeleta veselībai. Kalcijs ir galvenā zobu un kaulu sastāvdaļa, kas nepieciešama, lai uzturētu kaulaudus stiprus. Mūsu kauli, dzīves laikā izmanto tajos esošā kalcija rezerves, tāpēc ir ļoti svarīgi uzņemt pietiekamu kalcija daudzumu, lai novērstu kaulu bojājumu. Bet, kauli un zobi nav vienīgie, kam nepieciešams kalcijs. Kalcijs arī palīdz uzturēt muskuļu, tai skaitā, sirds muskuļa kontrakcijas, nodrošina nervu sistēmas darbību, kā arī palīdz organismā regulēt proteīnu un enzīmu reakcijas.

Kalcija avoti

Piena produkti, tādi kā jogurts, siers un govs piens tiek uzskatīti par lielāko kalcija avotu. Tomēr, ir arī citi produkti, kas satur šo minerālu. Tādi ir, piemēram, tofu, melase, mandeles, brazīlijas rieksti, lasis, austeres, kāposts, kacenkāposti, āboli, greipfrūti, vīģes, sinepes, zaļo lapu salāti un brokoļi. Ir arī pieejami ļoti daudz produkti, kuri ir papildus bagātināti ar kalciju. Piemēram, mandeļu piens, sojas piens, brokastu pārslas un augļu sulas mēdz būt tie produkti, kuros ir pievienots kalcijs.


Kā kalcijs uzsūcas

Ir svarīgi zināt, ka kalcija uzsūkšanās organismā, ir atkarīga no vairāku citu minerālvielu un vitamīnu klātbūtnes. Ir jāpārliecinās, ka līdztekus kalcijam ar pārtiku tiek uzņemts pietiekošs magnija un fosfora daudzums, kā arī D un K vitamīni. Piemēram, magnijs nodrošina uzņemtā kalcija pareizu metabolizēšanās procesu un veido optimālu nervu un muskuļu tonusu. D vitamīns ir nepieciešams, lai organisms uzņemto kalciju iebūvētu kaulos. Jāņem vērā, ka kalcija uzsūkšanos arī traucē pārmērīgs sāls patēriņš, kā arī kofeīnu un tannīnus saturoši dzērieni. Tāpēc, piemēram, kafiju vai vīnu nevajadzētu lietot maltītes laikā, bet gan pirms vai pēc tās.

Kalcija nepieciešamo dienas devu ir iespējams uzņemt ar veselīgu un sabalansētu uzturu. Ja jūti, ka tev ir nepieciešams papildus kalcijs, ieteicams tomēr ņemt vērā veselības stāvokli un konsultēties ar ārstu.

Cik daudz kalcija būtu jāuzņem

Nepieciešamā kalcija diennakts deva mainās atkarībā no vecuma, bet to būtu vēlams palielināt, sasniedzot 50 gadu vecumu. Ja pieaugušajiem vecumā no 19 līdz 50 gadiem vēlamā diennakts deva ir līdz 1000mg kalcija, tad sasniedzot 51 gada vecumu ieteicams uzņemt jau 1200mg kalcija. Gluži tāpat kā ar jebkuru citu minerālu un vitamīnu uzņemšanu, arī kalcija nepieciešamo devu vajadzētu pielāgot individuāli, ņemot vērā cilvēka veselības stāvokli. Piemēram, grūtniecība vai kāda hroniska saslimšana, var ietekmēt kalcija līmeni organismā. Šādos gadījumos noteikti jākonsultējas ar ārstu. Retos gadījumos, tomēr, tāpat kā uzņemot jebkuru citu minerālvielu, arī kalciju ir iespējams pārdozēt. Visbiežāk pārdozēšanas gadījumā rodas vēdera aizcietējums, bet, ja kalcija deva tiek pārdozēta ilgstoši, var rasties akmeņi nierēs un citos orgānos.

Kalcija trūkums organismā

Ja kalcijs ar pārtiku netiek uzņemts pietiekamā daudzumā, organisms sāk tukšot iekšējās rezerves. Situācijai nemainoties, var attīstīties kalcija deficīts un parādīties tādi simptomi kā ātri lūstoši nagi, trausli kauli vai jutīgi zobi. Laikam ejot, pastāvīgs kalcija deficīts var radīt nopietnas veselības problēmas, tai skaitā var attīstīties osteoporoze. Ir svarīgi sekot līdzi pietiekamam kalcija līmenim. Ja regulāri nodarbojies ar sportu, ņem vērā, ka fiziskas slodzes laikā organisms pastiprināti izmanto kalcija krājumus.

Vai un kad būtu jālieto kalciju saturoši uztura bagātinātāji?

Kalcija nepieciešamo dienas devu ir iespējams uzņemt ar veselīgu un sabalansētu uzturu. Ja jūti, ka tev ir nepieciešams papildus kalcijs, ieteicams tomēr ņemt vērā veselības stāvokli un konsultēties ar ārstu. Ja esi nolēmis lietot kalciju saturošu uztura bagātinātāju, tā dienas devai nevajadzētu būt lielākai par 500mg. Parasti kalciju saturošiem uztura bagātinātājiem klāt pievienots arī magnijs un D vitamīns, kas palīdz kalciju nogādāt kaulos.Ņem vērā, ka, lietojot uztura bagātinātājus, svarīgi ir tos uzņemt kopā ar lielu ūdens daudzumu.