Svētdiena, 17.Oktobris Uzgaidiet.. Šodien vārda dienu svin: Gaits, Karīna

Veselības pārbaudes, kuras būtu vēlams veikt katru gadu

Dzīvesstils

Veselība Agate Boka 19.Mar, 2018
Iesaki draugiem:

Veselības pārbaudes, kuras būtu vēlams veikt katru gadu

Pat, ja tu esi vesels un veselīga dzīvesveida piekritējs, ir tikai apsveicami, ja tu veic ikgadēju veselības pārbaudi. Slimībām un kaitēm ir tendence piezagties nemanot, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi reaģēt uz veselības pasliktināšanos. Tā kā mūsdienās vairāk kā jebkad tiek kultivēts veselīgs dzīvesveids, veselības pakalpojumu un ieteikumu klāsts ir tik milzīgs, ka bieži rodas neskaidrība, vai tiešām tas viss vienam cilvēkam ir jāizmēģina, lai gūtu apstiprinājumu, ka ir vesels. Kuras tad īsti ir tās veselības pārbaudes, kuras būtu vēlams veikt ik gadu, un kas ir tie kritēriji, kas būtu jāapsver, izvērtējot konkrētu procedūru veikšanas nepieciešamību? Lūk, dažas ārsta vizītes, kuras vēlams ieplānot katru gadu.

Ģimenes ārsta apmeklējums

Ja cilvēkam nav konstatēta slimība vai tas neatrodas riska grupā, kā arī nav vispārēju sūdzību par veselību, nevajadzētu koncentrēties uz liekiem specializētajiem izmeklējumiem. Tomēr, ikgadēja vizīte pie ģimenes ārsta būtu vēlama, jo tieši ģimenes ārsts ir tas, kuram ir zināma tava slimību vēsture un, veicot izmeklēšanu, vajadzības gadījumā ārsts varēs nozīmēt veikt papildus analīzes vai nosūtīt vizītei pie attiecīgā ārsta - speciālista. Pat ja nav sūdzību, ģimenes ārsta vizītes laikā būtu vēlams nozīmēt vispārējās laboratoriskās analīzes, pārbaudīt sirds veselību un asinsspiedienu, lai pārliecinātos, ka viss ir normas robežās.

Pat ja tev nav savs ģimenes ārsts, daudzas veselības iestādes piedāvā regulāras profilaktiskās veselības check-up pārbaudes, kurās apkopojot sūdzības par veselību un slimību vēsturi, tiek sastādīts noteiktu pārbaužu plāns

Biežāka vizīte pie ģimenes ārsta ir nepieciešama grūtniecības laikā, ja ir sūdzības par veselības pasliktināšanos, diagnosticēta slimība vai pacients atrodas riska grupā. Pie riska grupas pieskaitāmi tie, kuriem ģimenē bijušas kādas slimības, kuras var tikt pārmantotas (ģenētiskās saslimšanas). Pat visveselīgākais dzīvesveids un regulāras fiziskas aktivitātes nevar novērst iedzimtu saslimšanu riskus. Tādēļ, ja paaudzēs ir konstatēta kādas noteiktas slimības vēsture, piemēram, vairāki vēža saslimšanas gadījumi, sirds slimības, augsts asinsspiediens vai pat alerģijas, regulārs ārsta apmeklējums ir ļoti svarīgs, lai savlaicīgi konstatētu iespējamos saslimšanas simptomus un veiktu attiecīgus tālākos specializētos izmeklējumus.

Cilvēki, kuriem ir veselībai kaitīgi ieradumi, piemēram, smēķētāji, pārmērīga alkohola lietotāji vai neveselīga, trekna uztura pārmērīgi lietotāji , kas pakļauti aptaukošanās, sirds un asinsvadu bojājumiem un citiem slimību provocējošiem faktoriem, arī ir pieskaitāmi pie riska grupas. Šādos gadījumos, ja būs manāmas ieradumu nelabvēlīgās sekas, ģimenes ārsts ņems vērā iespējamos slimību riskus un būs tiesīgs nosūtīt pacientu veikt papildus pārbaudes.

Pat ja tev nav savs ģimenes ārsts, daudzas veselības iestādes piedāvā regulāras profilaktiskās veselības check-up pārbaudes, kurās apkopojot sūdzības par veselību un slimību vēsturi, tiek sastādīts noteiktu pārbaužu plāns.

Ginekologa apmeklējums sievietēm

Sievietēm no 18 gadu vecuma būtu vēlams apmeklēt ginekologu vismaz vienreiz gadā. Biežāks apmeklējums ir atkarīgs no sievietes pašsajūtas un veselības stāvokļa, piemēram, ja ir konkrētas sūdzības vai konstatēta saslimšana. Regulārs ginekologa apmeklējums būs nepieciešamas arī grūtniecības laikā. Šādos gadījumos vizīti pie ginekologa var nozīmēt arī ģimenes ārsts. Vizītes laikā tiek veikta gan krūšu, gan olnīcu, gan dzemdes kakla pārbaude.

Mūsdienu informācijas laikmetā ik uz soļa mēs dzirdam par inovatīvu jauno tehnoloģiju veselības pārbaudēm. Tomēr, reklāmu iespaidā nevajadzētu domāt, ka tās visas tev nepieciešamas.

Vizīte pie zobārsta

Zobu veselība ir svarīga jau no mazotnes un regulāri pārbaudot zobu stāvokli, ir iespēja laicīgi pamanīt kādus bojājumus vai citas mutes dobuma problēmas. Uz zobu pārbaudi noteikti vajadzētu doties vismaz vienu līdz divas reizes gadā, bet, skatoties pēc zobu un mutes stāvokļa, noteikti savlaicīgi pieteikt nākamās vizītes, ja zobārsts konstatējis kādus bojājumus. Kā arī, vēlams profilaktiski apmeklēt zobu higiēnistu ik pēc sešiem mēnešiem, lai noņemtu mīksto aplikumu vai zobakmeni.

Acu veselības pārbaude

Cilvēkiem ar redzes problēmām oftalmologs jeb acu ārsts būtu profilaktiski jāapmeklē ik pa diviem gadiem, lai veiktu acu veselības un redzes pārbaudi. Tomēr, pat ja tev nav bijušas redzes problēmas, jāņem vērā, ka ar laiku redze var pasliktināties. Redzi ļoti ietekmē mūsu dzīvesveids, piemēram, ilgstoša viedtālruņa un datora lietošana ir papildus slodze acīm. Redzei pasliktinoties, rodas ātrs acu nogurums un var parādīties pat galvas sāpes un citi simptomi, kas nelabvēlīgi ietekmē pašsajūtu. Tāpēc, ja sen neesi veicis redzes pārbaudi, varbūt tieši tagad ir pienācis laiks acu ārsta vizītei.

Mūsdienu informācijas laikmetā ik uz soļa mēs dzirdam par inovatīvu jauno tehnoloģiju veselības pārbaudēm. Tomēr, reklāmu iespaidā nevajadzētu domāt, ka tās visas tev nepieciešamas. Tikai ārsts var izlemt, kādas specializētas pārbaudes tev būtu nepieciešams veikt un pie kāda specializēta ārsta doties.